הרצאות באקולוגיה מעשית

לאירועי חברה, הפסקות פעילות בעבודה וימים ירוקים, אנו מציעים מגוון של הרצאות מאת המומחים שלנו לאקולוגיה עירונית.

בקהילת עץבעיר חברים רבים המתמחים בכל תחומי האקולוגיה המעשית (למשל קומפוסט, תזונה, מים, צרכנות ומיחזור), ותחומי ידע נוספים שהם מהותיים להבנת הרקע למהפכה הסביבתית (כמו כלכלה, אנתרופולוגיה, פילוסופיה ופרמקלצ'ר). המנחים שלנו חיים ונושמים אקולוגיה והם משתפים בידע שלהם בהתלהבות, תוך המחשות מחיי היומיום.

 

 

 

 

 

 

 

מבחר הרצאות:

איך אפשר להציל את העולם עם בקבוק אחד?, מאת תמיר בורשטיין- נבו

בהרצאה של כשעה תמיר בורשטיין-נבו שהקים את "הענף הכלכלי של עץבעיר" סוקר מה זו קיימות בכלל ושם דגש על קיימות עירונית בפרט. ההרצאה מלאה בעשרות טיפים ואפשרויות מעשיות ומרגשות על איך אפשר לחיות קיימות דווקא בעיר, בחיי היום יום ובאורח החיים המהיר שלנו

נדבר על רעיונות לפעילויות משותפות וכייפיות עם הילדים והמשפחה לאורח חיים שפוי ומקיים גם בעבודה! בסוף ההרצאה נלמד (ואם יש זמן גם נתרגל) הכנת עציץ אוטומטי המשקה את עצמו מבקבוקי פלסטיק בשימוש חוזר. עציץ שחוסך מים ובו נשתול עגבניות, מלפפונים וחסה שיגדלו בבית או במשרד :)

 

כלכלה מקודשת מאת גונן רוזנר ואיתמר קון

מה זה כסף, מי מייצר אותו ומי שולט בו? מדוע אומרים כי כסף הוא שורש כל הרעה, ומדוע אין הכסף מתחבר בתודעתנו למעשים טובים? מדוע והאם בשיטה הקיימת המשבר הכלכלי הנוכחי לא ייפתר,  או שמא קיימות חלופות לשיטת השימוש הנוכחית בכסף?  מה הקשר בין כלכלה והבעת תודה? איך שיטה כלכלית משפיעה על עמידותה של קהילה, ואילו מניעים פנימיים ודפוסי חשיבה מונעים מאתנו ליצור את העולם בו אנו חולמים לחיות? במפגש זה נענה על  שאלות אלו ועוד, נציג פתרונות ברמה המערכתית והאישית. בין היתר נדבר על כלכלת מתנה, מטבעות חלופיים, חשיבותה של קהילה ביצירת כלכלה אחרת, הקשר שבין הכלכלה הנוכחית למשבר הסביבתי והשינויים הפנימיים הנדרשים מאתנו. 

 

הקארמה של המוצר, מאת יריב ספקטור

יריב היה אחד מיוזמי חוק האריזות, והוא גם אגרונום ופעיל סביבתי מוכר. חבר של העץ שנים רבות, פעיל במכון התקנים, במועצה לצרכנות ובארגון אדם טבע ודין. בעיסוקו הוא מתמחה במוצרים מתכלים ומשווק שקיות מתכלות (באמת) ופחי הפרדה.

בהרצאה פוקחת עיניים יריב חושף את מעגל החיים השלם של מוצרים מוכרים שונים, פורט ומבאר מושגים שגורים כמו "מיחזור" ו"חומרים מתכלים" ומלמד אותנו מה עומד מאחוריהם, ופורש לעינינו אפשרויות חדשות ומרתקות, בעיקר בתחום האריזה. ההרצאה מלמדת אותנו להיות צרכנים מודעים ואחראיים יותר, ונותנת השראה ליצרנים וספקים לחפש פתרונות אקולוגיים אמתיים.

 

גינה עושה קהילה, מאת בועז שילה

בועז חי את החזון שלו ומלמד ילדים בבתי הספר בעיר חקלאות עירונית. הוא הקים את הגינה הקהילתית ביד אליהו, למד פרמקלצ'ר בעץבעיר, חבר הקהילה מזה שנים. בהרצאתו, מספר בועז מניסיונו בהקמת הגינה ומתאר את הניסים שקרו בשכונה בעקבות המעשה הנועז. הוא פורט עקרונות להקמת גינה מוצלחת, כשהדגש הוא אנושי, והניסיון החקלאי הוא ברקע. ההרצאה מעוררת השראה לשינוי עירוני - כמה פשוט המעשה שיכול להביא לשינוי כה גדול!

 

כלכלה ויערות מאכל - מה הקשר? מאת סער אוסטרייכר

סער הוא אוטודידקט ואיש פרמקלצ'ר שמקים את יער המאכל הראשון בישראל, בקדרון. הוא בעל ידע מקיף בכלכלה, ובהרצאתו מאירת העיניים הוא מתאר את ה"כלכלה הטבעית" ונותן המחשה טובה למושג ה"שפע" בטבע. נכיר את המושג "יער מאכל", מבין מה החשיבות המכרעת של יערות מאכל לכלכלה שלנו, ונלמד על רגל אחת איך מקימים יער שכזה.

 

סגירת מעגל המזון והזבל, מאת תמי צרי

תמי היא מייסדת עץבעיר ושותפה בענף הכלכלי. בהרצאתה היא מציירת את הקשר המעגלי שבין המזון שאנו אוכלים והפסולת שאנחנו מייצרים - איך אנחנו מקיימים את המעגל הטבעי הזה בעיר? מאיפה משיגים מזון שלא גודל בכימיקלים ומה עושים עם הזבל? ההרצאה נותנת השראה לשינוי הרגלים בבית ובמשרד, הן בתחום התזונה והן בתחום המיחזור. תמי נותנת מידע על צרכנות נבונה של מזון, ונותנת טיפים על הפתרון הנכון לזבל האורגני שלנו: הקומפוסט, שהופך את זבל לזהב. ההרצאה מלווה בהפעלת החושים - המשתתפים יריחו ויגעו בקומפוסט, זבל, ומזון. ניתן ללוות את ההרצאה בארוחה אקולוגית, להשלמת החוויה.

 

אקולוגיה עירונית - מהפכת השינוי הקטן, מאת תמי צרי

איך מוצאים מחדש הרמוניה עם הסביבה בעולם שממהר להשתנות? בהרצאה מלווה בתמונות מחיי היום יום בעיר, נציג את המשבר ואת התנועה הסביבתית הגלובלית, וניראה שאנחנו יכולים להצטרף אליה בלי לצאת ולו להפגנה אחת. תמי מספרת, בליווי תמונות, על חיי קהילת עץבעיר בתל אביב ומדגימה איך כל שינוי קטן הוא מהפכה. ההרצאה יכולה להיות מלווה בסדנה מעשית להכנת שייק בריא, דיאודורנט טבעי, או נבטוטים.

 

 

לא עוצר בירוק, מאת רוהאן שניר             

רוהאן הוא קופירייטר לשעבר, מרצה ומדריך במקצועו, פעיל סביבה ומתמחה בהסברה סביבתית בעסקים ומערכות חינוך, חבר קהילת העץ המורחבת.         כולם יודעים שיש משבר, שכדור הארץ בבעיה ושמשהו צריך לקרות. כולם מדברים על זה, תיבות הבקבוקים מלאות עד אפס מקום בפלסטיק - אז איך זה שהבעיה רק הולכת ומחמירה? המשבר הסביבתי קשור לכל מה שאנחנו עושים, צורכים וקונים. המפגש בין העולם העסקי למשבר, הטרנדים הירוקים והאתגר הניהולי להטמעת מנהיגות סביבתית, הופכים להיות אחד מנושאי הליבה של כל ארגון ועסק, פשוט כי אין ברירה אחרת. 

בהרצאת מבוא שדורשת רק הגיון בריא וראש פתוח, רוהאן מציג בצורה בהירה את המצב ואת הרלוונטיות שלו לארגונים, מנהלים ויזמים. מונחים מעורפלים כמו "קיימות" מתבהרים והמשתתפים מבינים מה באמת נדרש כדי ששינוי אמיתי יוכל להתרחש פה, ואיך עושים את זה גם במערכות גדולות.

 

העתיד נשמע מצויין? מאת רוהאן שניר

מותגים ומיתוג, סיילים וקניות, צריכה וצרכים - אנו חיים בתרבות שמעודדת אותנו לקנות. על מנת לקיים את תפקידנו החברתי באחריות, אנו אמורים לקנות לקנות ולקנות עוד (כמו ארנבים של "אנרג'ייזר"), ובכך לתפקד כצרכנים טובים (שאוכלים ארוחת ערב משפחתית ומסודרת כמו (בפרסומת של "תנובה").

רוהאן לא עוצר בירוק ולא מסכים לוותר ל"תרבות". הוא בודק לעומק כמה ממאפיני היסוד של תרבות הצריכה והמנגנונים שמשמרים ומקיימים אותה. רוהאן, שבעבר שירת כקופירייטר באחת ממשרדי הפירסום הגדולים, נותן לנו הצצה אל מאחורי הקלעים של עולם הפרסום, ותוך הצגת פרסומות הוא חושף כמה מהטכניקות בהן הם משתמשים כדי לגרום לנו להוציא כסף ולהישאר נאמנים לתפקיד שלנו. ההרצאה חושפת את הקשר של כל זה למשבר הסביבתי, להתחממות הגלובליות ולשאר שקיות ירוקות.

 

שנה עם הנייקה, מאת ד"ר דני נווה

דניאל מלמד באוניברסיטת חיפה ובבית הספר ללימודי הסביבה‬ ‫באוניברסיטת תל-אביב. מחקריו מתמקדים באופן בו‬ ‫אנשים בחברות ציידים-לקטים תופסים את העולם ובבחינת השוני בין צורת תפיסה זו לדרכי‬ ‫התפיסה הרווחות בחברות שונות בעולם. לדניאל תואר שלישי באנתרופולוגיה,‬ ‫תואר שני בארכיאולוגיה פרהיסטורית ותארים נוספים בהיסטוריה ובחינוך.

דני בילה עם אנשי הנייקה שנה, וההרצאה שלו עוצרת נשימה ומערערת הנחות יסוד המוטבעות בתרבות שלנו. ‫עד לפני עשרת-אלפים שנה התקיימו כל בני האדם מצייד ולקט. כיום נותרו שבטים מעטים המשמרים אורח חיים זה. אחד‬ ‫השבטים הללו הוא שבט הנייקה שאנשיו חיים בקבוצות קטנות ביערות הגשם של דרום הודו. מה מאפיין את אורח חייהם‬ ‫הייחודי? כיצד הצליחו לשמר אורח חיים שוויוני למופת ואיך זה קשור לחינוך ילדיהם? האם ציידים-לקטים כדוגמת הנייקה‬ ‫מהווים דוגמא לחיים ב-'כאן ועכשיו'?

ההרצאה פתוחה לשאלות מהקהל ומעוררת דיון ער.
 

 

השאלה של נחלת הכלל, מאת ד"ר דניאל מישורי

דניאל הוא פעיל סביבתי וחברתי, לשעבר יו"ר "ישראל בשביל אופניים", הקושר בין אורח חיים אקולוגי ופעילות חברתית, לעשייה אקדמית. הוא מלמד אקו-פילוסופיה, אתיקה סביבתית ואתיקה עסקית בביה"ס ללימודי הסביבה, בחוג לגיאוגרפיה, ובתוכנית לפילוסופיה, ותרבות דיגיטאלית באוניברסיטת תל אביב, ובתוכנית לחינוך סביבתי בסמינר הקיבוצים.

המשאבים המשותפים עומדים כיום בפני שני איומים מרכזיים: הרס אקולוגי, והפרטה. בהרצאתו עוסק דניאל בהיבטים פילוסופיים והיסטוריים של הדיון האקולוגי, ובאופנים בהם דווקא המשאבים המשותפים הם תנאי מהותי לקיומה של חברה צודקת ולשמירה על משאבי הטבע.

דניאל סוקר מאבקים מקומיים על נחלת הכלל; המאבק נגד בנייה ופיתוח בחופים (פלמחים), הדיון הציבורי על הרווחים ממשאבי הטבע (ים המלח), והוויכוח בעניין ייצוא הגז, ומגלה את ההקשר הפילוסופי בינם לבין ההתנגדות הציבורית להתרחבות דיני הקניין הרוחני, והתפתחותן של אלטרנטיבות כמו תוכנות בקוד פתוח, ומיזמים שיתופיים ברשת (ויקי, שיתוף קבצים, ועוד).

 

 הודעות מהענף...

 

 

~ימי הולדת אקולוגיים לילדים!!!
        לחצו כאן לפרטים
 

~פרוייקט 100 קומפוסטאים  ראשונים בראשון לציון מחפש  בניינים!
להמשך קריאה...