סדנאות 

 הסדנאות של עץבעיר פונות לכל החושים והגילאים ומציעות הצצה לעולם של בריאות ושל הנאות פשוטות

 הסדנאות מועברות על ידי מנחים ומדריכים מנוסים, החיים את הקיימות כל הזמן, ורואים בהזדמנות זו מתנה 

 שבה הם מעבירים את הידע וההתנסות לכולם. הן משלבות התנסות מעשית עם תאוריה וכל משתתף יוצא עם תוצר או חוויה שאותם הוא יכול ליישם בחיי היום יום. ניתן לשלב מספר סדנאות מעשיות או הרצאות. אנו מציעים ליווי או הפקת אירועים שלמים.
כל סדנא עומדת בכל הקריטיונים האקולוגיים. בכל הפעילויות שלנו אנו מעבירים מידע והמון טיפים לחיים אקולוגיים שניתן בקלות ליישם לבד. ניתן להזמין סדנה מעשית החוזרת פעמים רבות ברצף להפנינג.

 

 

מבחר סדנאות למבוגרים

סדנת שוקולד-על טבעוני

קשה להיות אדישים אליו, לנוזל הסמיך המתוק, הממריץ והמפתה הזה. הוא יכול להזכיר לנו תשוקות נסתרות, תאוות ולפעמים רתיעה, אבל תמיד למדנו, שהוא רע לנו. אנחנו מזמינים אתכם ללמוד אחרת. בסדנא נלמד יחד להכין שוקולד ביתי, טעים ומענג בלי להתפשר על הרכיבים ולתת לעצמו פינוק בריא באמת, בלי מוצרים מהחי (כן, כן, בלי חלב), בלי סוכר לבן, בלי חומרים מתחלבים, בלי שומנים מוקשים ואפילו בלי אריזה, פשוט, נהדר איכותי ובעיקר - טעים יותר ממה שאי פעם טעמתם. את תפריט הסדנה אנו מכינים בהתאמה ללקוח ולגילאי המשתתפים. מטעמים לדוגמה: ממרח שוקולד, ממרח חלבה, סירופ שוקולד, פונדו פירות בשוקולד, ארטיק בננה, כדורי חרובים-שוקולד-שקדים, גלידת שוקולד, קצפת קשיו, ועודנשתמש במרכיבים איכותיים, מקומיים ואפילו אורגניים, כל זה תוך כדי ליקוק אצבעות מתמיד. להזמנת הסדנא לחצו כאן.

מבחר סדנאות לילדים

סדנת שייקים וגלידות

נתחיל בקריאת האותיות הקטנות על אריזות הגלידות. נתהה: האם אפשר להכין גלידה בלי חומרים מתחלבים, חלב, סוכר לבן, ביצים, שומנים מוקשים ושאר מוקשים? ואם נרחיק עוד צעד, האם נוכל להכין בבית את הטעמים שאנחנו הכי אוהבים?

לפי העונה והלקוח נוכל להכין יחד ברד אבטיח או אשכולית, שייק בננה, גלידת אפרסמונים, גלידת חלווה או גלידת שמנת-אגוזים. האפשרויות הן באמת בלתי מוגבלות, ויכולות לפנות למבוגרים עם תוספת קפה או אלכוהול, או לילדים קטנים עם דגש על פירות מתוקים.

לפי מידת ההרפתקנות והעניין, נוכל גם להכין שייק מפתיע מלא בעלים ירוקים. נתנסה בשימוש בתבלינים שונים, ונכיר את השיקולים של עונתיות ומקומיות בבחירת הרכיבים. להזמנת הסדנא לחצו כאן.

 

סדנת תזונה מתחשבת

יש לנו לפחות שלוש הזדמנויות ביום להשפיע על הסביבה שלנו והגוף שלנו - דרך הצלחת! נראה מספר פתרונות לארוחות ולנשנושים טעימים שאפשר להכין בבית, בליווי הסברים על חשיבותם האקולוגית והבריאותית. נשוחח על הרגלי הצריכה ונלמד איפה ואיך מצטיידים בחומרי הגלם הטובים להכנת מזון בריא וטוב בשבילנו ובשביל הסביבה.

נתמקד בשני נושאים חשובים: האחד, חלב אגוזים וקינוחים צמחיים, והשני, נבטוטים וירוקים. נלמד כמה פשוט להכין מזון פשוט ומזין לבית ולעבודה באמצעות שיקופיות מרהיבות וטעימות על קצה המזלג:

~ נטעם נבטוטים ונלמד איך להנביט בקלות ואיך לשלב נבטוטים בתפריט היומי

~ נטעם עלים מלוקטים בשילוב תמרים אורגניים, נגלה כיצד משלבים את הירוקים במנות שונות, אפילו מתוקות, ונבין למה זה חשוב.

** ניתן לשלב חלק מעשי שבו נדגים הכנת שייק ירוק, גלידה טבעונית או קינוחים בריאים, או לשלב שולחן כיבוד ערוך במטעמים אקולוגיים, אשר משמש כ"מצגת" להרצאהלהזמנת הסדנא לחצו כאן.

 

 

סדנת שיכר אלכוהולי בייצור ביתי!

תמיד כיף ללמוד איך מכינים לבד בבית דברים מענייניםבעיקר כיף לגלות עד כמה פשוט   לחזור אל היצירה הביתיתאז בחלק בהזה של היום נלמד איך מכינים אלכוהול בביתנשמע על ההיסטוריה של התססת המזון, קצת על יתרונות ההתססה ועל סוגי התססה נפוצים, נראה הדגמה של הכנת שיכר דבש ותבלינים והכי כיף נטעםכל מיני התססה ביתית כולל שיכר בשלבים שוניםירקות מותססים וגבינת אגוזים מותססת (ממרח). להזמנת הסדנא לחצו כאן.

 

 

 

טיפוח פשוט

כיצד ניתן להשתמש בחומרי גלם פשוטים וזולים כדי לייצר בעצמנו מוצרי קוסמטיקה, חומרי ניקיון לבית ומתנות, במקום לקנות עוד ועוד מוצרים חדשים (ופעמים רבות רעילים).
הסדנ
א מלאה בטיפים ומתכונים. נוכל להכין: קרם ידיים, מסיכת פנים, דאודורנט, ספריי ניקוי, אבקה לצחצוח שיניים ומתכונים לשימוש בקליפות של פירות הדרים להכנת כל חומרי הניקוי הדרושים בבית! נשוחח על הרגלי הניקיון והטיפוח שלנו ונבין איך החלטה טובה אחת גוררת אחריה אינספור שינויים חיוביים בהרגשה שלנו, בבריאות שלנו, ובאיכות הסביבה שלנו.

בנוסף ניתן מידע על חומרי גלם תעשייתיים מזיקים והרגלי הצריכה המזהמים, עודף חומרי הניקוי ועודף האריזות, ונציע דרכים שעומדות בפנינו ליצור איכות חיים חדשה ורעננהלהזמנת הסדנא לחצו כאן.

 

 

אקרו-יוגה

יוגה היא אקולוגית במהותה - כדי לתרגל יוגה לא צריך בעצם כלום, חוץ מהגוף שלנו. יוגה יוצרת אנרגיות טובות, בריאות, יופי, שמחה ושום זיהוםאקרו יוגה היא אומנות ריפוי המשלבת את חוכמת היוגה, הדינמיות והכוח של האקרובטיקה והרוך והאהבה של העיסוי התאילנדישילוב אומנויות אלה מרכיב תרגול ייחודי היוצר מגע, תקשורת ואמון באווירה אוהבת ופתוחה. התרגול תורם לגמישות, כוח, שיווי משקל ומודעות לגוף תוך כדי הנאה ומשחקלהזמנת הסדנא לחצו כאן.

 

 

 

 

 

סדנת ממתקים בריאים

בסדנה פעילה נדגים הכנה של דברים מתוקים מפתיעים שכל ילד יכול להכין בקלות. נשוחח על נזקי המזון התעשייתי בכלל והסוכר הלבן בפרט. נבין מדוע תמרים ופירות בכלל עדיפים בשבילנו, נכיר זנים שונים של תמרים ונלמד כיצד מגדלים אותם בגידול אורגני בקיבוץ סמר – משם מגיעים אלינו התמרים בהם נשתמש. על הדרך נכיר גם את המיחזור השלם ביותר האפשרי - הקומפוסט.

נכין כדורי תמרים אשר מדגימים כמה טעים וקל להכנה יכול להיות ממתק נטול חומרים תעשייתיים. נלמד איך בעזרת מתכון פשוט ובעזרת חומרים שנמצאים בבית ניתן להכין יחד עם הילדים (ואפילו הם לבד) ממתקים בריאים וטעימיםלהזמנת הסדנא לחצו כאן.

 

 

המרוץ לשמש! - מרוץ מכוניות סולריות

סדנה מרתקת ומרחיבת אופקים, המספקת הנאה וכיף לכל המשפחה!

שני מפעילים של עץבעיר יקבלו את המשתתפים לסדנה, וידברו איתם על סוגי אנרגיה. הילדים וההורים ילמדו על הפקת אנרגיה מהשמש. אחרי שלמדו יתנסו המשתתפים בתפעול אנרגיה סולרית בעצמם במרוץ מכוניות המחוברות לפנלים סולריים! בעזרת הצללה ומראות יוכלו הילדים להגביר ולהחליש את אור השמש ולהשפיע על תנועת המכוניותהמרוץ יתנהל כטורניר בין קבוצות ילדים, והמנצחים בטורניר  (כולנו) נקבל את מכונת ייצור האנרגיה הכי טובה בטבע, יחד עם הסבר קצרצר על טכנולוגיית הפוטוסינתזה המדהימה של הטבע, שעדיין מתעלה על כל פנל סולרי מעשה ידי אדםלהזמנת הסדנא לחצו כאן.

 


יצירה אקולוגית

כמה חומרים מיותרים יש לנו בבית! גרביים ישנים, בקבוקים, ניירות, גלילי נייר טואלט... רגע, אולי אפשר להכין מהם משהו? בסדנה חווייתית ומהנה נלמד לתעל את כל החומרים שמסביבנו ליצירות צבעוניות ויפהפיות, שמספקות לנו כיף ויצירתיות גם בשעת ההכנה שלהן וגם אח”כ בשעת משחק! ילדים והורים ייהנו מהכנת יצירות מיוחדות ממגוון חומרים בשימוש חוזר, באווירה יצירתית וחווייתית. נלמד מהי יצירה אקולוגית, נכיר את העקרונות המנחים ונבין עד כמה חשוב ליצור מחומרים בשימוש חוזרכל משתתף ייצא עם יצירה שהכין בעצמו בעיצוב אישילהזמנת הסדנא לחצו כאן.

 

 

 

כריך בריאזה אפשרי!

ביחד עם מפעילי עץבעיר, יתנסו הילדים בהכנת ארבעה סוגים שונים של ממרחים חדשים!

מלוחים: ממרח גווקאמולי בטטה - ערבוב נפלא של אבוקדו ובטטה מאודה - מפתיע וטעים!

ממרח חומוס - כן כן, חומוס לא חייב לבוא בקופסה מהסופר, אפשר להכין אותו בעצמנו.

מתוקים: דבש תמרים - פשוט, מושלם, ופשוט מושלם! ממרח חלבה - עשוי מטחינה ותמרים - מתוק ומדהיםכל ילד ילמד עם הוריו להכין את הממרחים, ויוכל לקחת הביתה כריך בריא וטעים!

נדבר גם על הלחם - אילו סוגים בריאים יותר ופחות? ואולי אפשר אפילו להחליף אותו? נחשוב ביחד גם על האריזה - האם אפשר להימנע מהאריזות החד פעמיות? הילדים יצאו עם שפע רעיונות יצירתיים ובריאים לנו ולסביבהלהזמנת הסדנא לחצו כאן.

 

 

סדנת חיסכון במים

בסדנה אינטראקטיבית, שני מדריכים מנוסים מקהילת עץבעיר ילמדו את הילדים על המים בישראל, החל במהם בעצם מים, כיצד מים מסוגלים לשאת ולהיטהר ממזהמים, חידון בנושאי משק המים בישראל ובעולם ועד הדגמה והתנסות מעשית בשימושים שונים במים.

נשוחח עם הילדים על טבעם של המים, תכונות מיוחדות של המים כגון היותם דבר נקי מטבעו – הם נושאים את הלכלוך ולא באמת מתלכלכים. המדריכים ידגימו על ידי הוספת חול, גזרי נייר וחתיכות עץ או עלים למים נקיים, בזמן השיחה רואים איך חלק שוקע וחלק צף וכיצד אפשר לנצל את תכונות המזהמים השונים לפעולת טיהור המים.

לאחר מכן ייערך חידון בין הילדים על נתונים ממשק המים בישראל, מהם השימושים למים בבית וכמה מים באמת משתמשים לפעולות יום יומיות שלנו.

לסיכום יראו וימחישו המדריכים בעזרת אביזרים שונים ועזרים ויזואליים איך מים יכולים לעבור גלגולים רבים, הילדים יראו איך אפשר להעביר את המים שלבים מועילים רבים מרגע יציאתם מהברז ועד יציאתם דרך מערכת הביוב - לאסלה או לגינה ועוד שימושים שוניםלהזמנת הסדנא לחצו כאן.

 

 

סדנת העציץ האוטומטי- "מזבל מוזנח – לעציץ מטופח"

 

כמה כיף, קל וחשוב לגדל את המזון שלנו בבית! ואם אפשר עציץ שגם משקה את עצמו מה טוב. בסדנא מקסימה נכין יחד עם הילדים עציץ אוטומטי מבקבוקי פלסטיק, נשתול בו צמח מאכל ונקשט אותו יחד. נשוחח על "שלושת הממים" (מיעוט, מיחדוש ומחזור), נתנסה בעבודה עם חומרים בשימוש חוזר ונבין את עיקרון כבוד למשאב המים. 

להזמנת הסדנא לחצו כאן.

 

 

 

 

סדנת בר משקאות לכל הגילאים

 

יחד נעבור על מרכיבי המשקאות הפופולאריים ביותר - רוב האנשים לא מודעים כלל לרמות הסוכר הגבוהות ולכימיקלים המצויים במשקאות שהם צורכים. נדבר על חשיבות השתייה בכלל ובימי הקיץ בפרט ועל אפשרויות חלופיות וטבעיות באמת- שתיה בריאה. נציג בפני המשתתפים מגוון צמחי מאכל שמהם יכולים להכין תה קר/חם וכן אפשרויות המתקה מהטבע, המשתתפים יטעמו מתוך מספר סוגי תה לדוגמת: תה קר של היבסקוס עם סטיביה, תה קר לימונית ולואיזה עם דבש חרובים, תה קר גרניום לימוני, תה קר קמומיל, תה קר נענע ועוד... סדנא מפתיעה, מעוררת מחשבה ומרווה! להזמנת הסדנא לחצו כאן.

 

 

 

 

ילדים יוצרים אדמה

 

בסדנה נספר לילדים על המחזוריות הטבעית של שאריות המטבח שלנו, נדבר על סגירת מעגל המזון והזבל, נלמד לאן סוגי אשפה שונים מגיעים ומה קורה להם אם הגיעו לאדמה. נסביר איך להפחית את כמות האשפה שאנו משליכים לפחים הירוקים של העירייה ולתרום לאיכות החיים של כולנו, באמצעות ייצור עצמי של קומפוסט שיכול גם לשמש לדישון הגינה של הבניין בו אנו גרים.

נמשיך בהדגמה מעשית שממחישה איך שילוב של הקומפוסט, עם אדמת החמרה היבשה, יוצר אדמה פורייה וחיונית יותר, נראה את התולעים האדומות שחיות בקומפוסט והופכות אותו לדשן טבעי. נגלה מה ההבדל בין הקומפוסט לבין האלטרנטיביות הכימיות הקיימות בשוק וכיצד הוא מאפשר לנו להפוך את המערכת הסביבתית לידידותית לכולם.

בסוף הסדנה הילדים ייצאו עם אדמה מועשרת ומאושרת שאיתה יוכלו לשדרג את העציצים בבית. להזמנת הסדנא לחצו כאן.


 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 הודעות מהענף...

 

 

~ימי הולדת אקולוגיים לילדים!!!
        לחצו כאן לפרטים
 

~פרוייקט 100 קומפוסטאים  ראשונים בראשון לציון מחפש  בניינים!
להמשך קריאה...