קומפוסט

קהילת עץבעיר ו"הענף" חרטו על דגלם קידום הקומפוסט בארץ, כבר לפני 6 שנים החלו בעץ בהתנדבות הקמה של רשת קומפוסטרים בתל אביב ובהמשך עריית גבעתיים וראשון לציון שכרו את שירותינו להטמעה של קומפוסטרים בבנינים בעיר. הפעילות שלנו מתפרסת בכל השלבים החל מהרמה העירונית בפרויקטים מוניציפאלים תהליכים, דרך טיפול בחברות ובמוסדות להטמעה של תהליכי קומפוסטציה ועד הפעלות בימי שיא, בתי ספר ואירועים. הקומפוסט הינו הפתרון הזמין והאקולוגי להפחתת הטמנת הזבל אך הוא גם כלי מצוין לחינוך לצרכנות רגועה, קהילתיות ושכנות ואחריות אישית.

 

הרצאת הקומפוסט מתמקדת במה, למה ואיך. נלמד בה על המשבר הסביבתי ואיך כל אחד מאתנו יכול לקחת חלק פעיל בפתרונו בעזרת עשיית קומפוסט בבית ובמשרד. אשפה אורגנית מהווה בממוצע 40% ממשקל האשפה הביתית שלנו וקומפוסטציה היא הדרך הטובה ביותר לצמצם באשפה ולחסוך זיהום אוויר, מים ואדמה, ולהתחבר לאדמה באמצע העיר, כלי זמין ומצויין בחינוך ילדים ומבוגרים לערכי הקיימות.

נדבר על מעגלי החיים של המוצרים שאנו צורכים ועל המשמעויות של המיחזור המוכר. קומפוסטציה היא המיחזור המושלם והטבעי, וצעד פשוט שכל אחד יכול לעשות ולדעת שהוא משפיע על סביבתו. נציג את שְלוש השיטות העיקריות לַהֲכנת קומפוסט בִתנאים עירוניים: ערימה, תולעים ו-EM, כך שהמשתתפים יוכלו לחזור הביתה עם כלים ליישום קומפוסט בחייהם האישיים.

ניתן גם להוסיף חלק מעשי להרצאה ולהקים בו במקום פתרון קומפוסטציה, או להתחיל תהליך חשיבה על מיחזור הפסולת האורגנית במשרדי החברה.

עוד דוגמא לפעילות המעמיקה בנושא היא ההרצאה החווייתית סגירת מעגל המזון והזבל:

‫מזון וזבל הם מרכיבים חשובים שנוגעים לבריאות. מאחר שיש ביניהם קשר הדוק, אפשר ורצוי לטפל בשניהם ביחד, על ידי סגירת המעגל הטבעי. בטבע אין זבל ואין דשנים כימיים - אבל איך אנחנו מקיימים את המעגל הטבעי הזה בעיר? מאיפה משיגים מזון שלא גודל בכימיקלים ומה עושים עם הזבל?

‫תחילה נדבר על מקורות לצריכה אלטרנטיבית של מזון, שמתחשב בבריאותנו ובבריאות הסביבה: הגינה הביתית, גינות קהילתיות, חקלאים אורגניים-‬אקולוגיים, ליקוט, גידול באדניות ועוד. תוך כדי ילמדו המשתתפות להכין פרטי מזון טעימים ומתחשבים‬ מהמצרכים שנביא, שאכן מגיעים מהמקורות הנ”ל.‬

‫לאחר מכן נדבר על הפתרון הנכון לזבל האורגני שלנו: הקומפוסט, שהופך את הזבל לדשן. המשתתפות ישמעו ויראו מהו קומפוסט,‬ מהי תועלתו לנו ולסביבה ויקבלו טיפים בסיסיים בהכנתו.

 

‫* הדגש בהרצאה זו הוא על סגירת המעגל הטבעי. תזונה וקומפוסט הם נושאים רחבים, וניתן להזמין‬ ‫הרצאה או סדנה נפרדת על כל אחד מהם.‬

 

 

 

 

 

 

 הודעות מהענף...

 

 

~ימי הולדת אקולוגיים לילדים!!!
        לחצו כאן לפרטים
 

~פרוייקט 100 קומפוסטאים  ראשונים בראשון לציון מחפש  בניינים!
להמשך קריאה...